Jak jsou vyrabené pružiny zkrutné?

Pružiny jsou velice populární částí různorodných věcí. Bohužel malokdo vůbec si to uvědomuje. Existuje doopravdy mnoho žánrů pružin, a každý typ vypada jinák a má odlišné vlastnosti. Nejpopularnější známé jsou určitě pružiny tlačné, ale v naším článku chceme napsat trošku víc o pružinách zkrutných.

Zkrutné pružiny mají tvar šroubovitého valcu. Velmi vyznamným vlastnosti takových pružin je fakt, že zpravidla nejméně jeden a půl činného závitu. Zkrutné pružiny jsou schopné brát sily svislé. Nejlépe, kdy pera jsou používané ve směru, ve kterém jsou vinuty závity. Má to ohromný vliv na kvalitu prácí pružiny. Takové pružiny nejčastějí mají špičky, ale není to pravidelné.

Chtěli bychom, abyste věděli jak vypada postup výroby per. Není to proces snadný. První fáze je navijení a tvarování pružiny. Samozřejmě je to nejpodstatnější, protože má vliv na celou produkce. Druhá etápa výroby pružin je tepelní úpravení – cílem je tepelní stabilizace. Většinou tato část výroby je automatická. Další fáze je dost komplikovaná a můžeme ji rozčlenit na tří menší fáze. Myslíme tady o povrchové úpravě mechanické. Na vzniku této etapy je kuličkování, pozdějí broušení a na konec odmašťovaní. Samozřejmě diky speciálním strojům celý postup je automatický. Pozdějí v průběhu povrchové úpravy antikorozní a značení je používáný lak a vosk. Nejlepší producentí mají na pamětí také černění a cinování. Způsob produkcí pružin zaleží na tím jaky vysledek chceme dosáhnout- viz podrobnosti

Kovové spirály

Źródło: http://www.vanel.com
Zkrutné pružiny mnohdy jsou používáné jako přítlak aretační záchytky zahrazujicí zpětný průběh. Takové pružiny můžete najít na přiklád v ručních brzdách aut. Zkrutné pružiny upotřebuje se k popouštění rotační sily a také k udržování nátlaku na krátký interval. V perách zkrutných velice vyznamné je zabezpečení dostačujícího prostoru pro dokonalé fungování pružiny. Takové pružiny musejí být používané ve směru, ve kterém jsou vinuty závity- odkaz.

Použítí pružin je doopravdy obrovské. Těžko uvěřit tomu, že tak malá součást může mít tak ohromný vliv na pracování celé mašíny. Doufáme, že náš text pomohl Vám porozumět jak pracují pera zkrutné, které jsou druhým nejpopularnějším žánrem per a to jak jsou podstatné pro existence spousta věcí.