Jak můžeme rozdělit pružiny?

Pružiny jsou drobnýmí součástmí, které najdeme v každým žánře mašín. Málem nikdo neví jak podstatnou hrájí rolu. Pružiny hromadí energie a rovněž tlumí rázy a chvění.

Pružiny

Źródło: http://www.vanel.com

Mnoho lidí zná jenom o jedným nejvíc znamým žánru pružin. Avšak pružiny měli bychom rozdělit na několik týpů. Nejvíc známý žánr to pera tlačné, které mohou mít broušené nebo nebroušené závěrné závity. Můžeme je dalé rozčlenít na pružinypera válcové, kuželové a soudkovité. Jestli jde o pera tlačné válcove mohou one být s pravidelným nebo vzestupným stoupáním. Následný druh per to pružiny tažné, které mají víc podgrup.

Můžeme tady rozlišovat pružiny s oky všednímí, s oky anglickými, s půloky, s půloky protaženými, s bočními oky, které jsou mimo osu, s oky vestvěnými, ve kterých oka jsou oddělené od těla a také pružiny bez ok, které jsou zavěšení pomoci závitů. Další v pořadí jsou pružiny točné, které rozdělime na takové týpy: pera radiálné, to znamena, že kolem osy, točí například roletou, bez ramínek přímé nebo s ramínky různě tvarovanými. Existují též torzní tyče příme a rovněž, které jsou tvarované případně se závity a jsou to stabilizátory. Stojí to za to, aby řict něco o tvarových perách, které obyčejně mají široce definované formy a jsou použivané v nejrozmanitějších věcích. V některých prodejnách můžete nalezt rovněž bowdeny zda napřiklád nosiče, kabelové vedení nebo kanálové čističe.

Typy pružin

Autor: http://www.freeimages.com/
Źródło: http://www.freeimages.com/

Pokud jde o užiti to musíte vědět, že mnohdy se uživa pružin pro strojírenský průmysl, a to znamena mezi jínymi obrábecí stroje, dopravníky, vibrační mašiny, textilní mašiny a tvářecí stroje. Úplně jíny formů mají pružiny, kterých se použiva v energetice, jsou to kompresory, turbiny, závěsy a ventile. Velmi podstatné jsou pružiny, které můžeme nalezt v autách a motocyklech. Jsou to většinou pera tlačné z kruhového profilu, listové pružnice nebo stabilizátory. Jsou one také použivané povšechně. Jen někteří líde ví, že pružiny jsou též v zámkech, vratech, hodinach, roletach, výtahach, brzdach a spojkach.

Pera jsou velmi důležitou součástí života každeho člověka. Mnohokrát pečují o naší bezpečnost. Bohužel malokoho to opravdu zajíma. Je to ohromná škoda, protože tema per je velmi bohaté a rozsáhlé.

Pokud potřebujete pružiny především musíte vědět, kde budete jejích použivat. Nejduležitější je brát v úvahu cíl, který ma pero plnit. Velmi významné je kontrolovaní na hodnotu per. Občas je lepší vydát víc peněz, ale mít věc výborné kvality.