Pružiny jsou víc komplikované než myslíme a dělí se na hodně žánrů

Existuje pár žánrů pružin. Samozřejmě nejvic znamým týpem, a pro většinu z nás jediným sloučením se slovem pružina, jsou pera tlačné. Avšak pružiny jsou víc komplikované než myslíme a dělí se na spousta druhů.

Malo znaným týpem per jsou pružiny kuželové. Jsou velmi podobné k pružin tlačných, ale jsou ve tvaru kuželu. Pera kuželové jsou vyrabené šroubovitě vinutými dráty. Menší druh takových per většinou je navíjený za studena. Větší rozměry pružin kuželových děla se za tepla, protože jsou one vysoce zatěžované.

Tažné pružiny

Autor: Karsten Seiferlin
Źródło: http://www.flickr.com

Pera kuželového tvaru mají pár specifických vlastnosti. Přede vším jsou náležité pro malé a střední zatěžovací síly. Mají nelineární, a to znamena progresivní, pracovní charakteristiku a také relativně nízkou tuhost. Jejích montáž a demontáž je jednoduchý, a jejích výrobní náklady jsou nízké.

Pera kuželové používá se, kdy prostor, ve kterým mají zůstat užíté je nevelký. Jejích užití je velké. Rozmanité oblastí používají per kuželových. Prvním přikládem může být použíti v elektronice, myslime tady o perách, které můžete nalezt na příklád v dálkových ovladačích televizoru, fotoaparátéch a v každým jíným zařízení, který potřebuje baterek k kvalitnímu fungovaní.

Druhým příkládem užíti jsou amortizační zařízení, které můžeme nalezt ve všeljakého druhů komunikačních prostředcích, také v náších vozéch. Díky ním výhoda jízdy stojí na výsokým urovní.

Rovněž v průmysle čalounickým se užíva per kuželových. Dnes není to už tak popularní, ale dřiv většina křesel, posteli a jíných pochovek měla uvnitř pružiny . Nejčastějí byly to pera kuželové. Jíným zajímvým předmětem, který užíva pera kuželové je metla. Každý dobrý kuchař, dokonce i amatér, musí mít takový předmět v své kuchyní. Pečení sladkého pečiva bylo by nemožne, kdyby ne takové nádobí.

Pokud často sportujete mamé jistotu, že znáte pružiny kuželové. Mnohokrát jsou one využívané pří kolových sedlách. Jejích rolou je tlumění otřesů.

Pera v tvaru kuželu stejně jako ostatní žánry per mají podstatné úkole. Díky ním stroje mohou vůbec fungovat.

Jestli budete kupovat pružiny kuželové pamatujte o pár pravidlách. První pravidlo mluví, že musíte znát velikost pera, které chcete koupit. Hodně důležitý je též materiál z kterého pružina je udělaná. Pokud budete nakupovat pera v perarně to uvidite, že přibraní nejlepší pružiny není lehké.