Rozličnost per.

Existuje aspoň několik žanrů pružin. Jejich výroba je opravdu složitým procesem. Jistě nejdůležitější je záčatek produkcí pružin. Procesem, který má vliv na celou produkce pružin, je tvarování. Proto je to tak významné. To jak vypada pružina má také vliv na její vlastnosti a je to avšak nedůležitější.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Výroba pružin se skláda z pár fáz. První etapa to formování pružin, které je velice důležité z toho důvodu, že má vlív na celý postup produkcí. Druhá věc, kterou děla se s pružinama to tepelní úpevění. Má to vliv na odolnost pružin. Jde o zvětšení trvanlivosti pera. Potom pero přechází povrchovou úpravu mechanickou a velmi podstatné úpravy antikorozní a značení povrchu. Podstatné jsou testy jakosti, které mají některe pružiny. Jenom takové testy mohou davát nám garance, že produkt je nejlepší kvality.

Nejpopularnější samozřejmě jsou pera tlačné, které můžeme nalézt ve věcích, které užívamé každodenně. Dobrým příkladem jsou propisky, které vevnitř mají nevelké pera tlačné. Jiným pozoruhodným příkladem užiti per tlačných jsou pružiny, které najdeme v naších automobilech nebo v jiných dopravních prostředkách. Přečtěte si více o tomto: informace.

Druhý velice popularní žánr per to pera tažné. Nejpodstatnějším úkolem takových pružin je shromaždění sily, kterou později mají v konkrétním čase opět vydát. Hodně důležité je rovněž zeslabování nárazy a otřesy a zachovávaní stability mašín. Pozoruhodné je, že takový typ pružin většina z nás má v svých bytech – myslíme tady o oknech, které ve většině případů mají pera tažné, které pomáhají je otevírat a zavírat.

Výroba pružin je složitým postupem, během kterého používané jsou různé materiály. Samozřejmě nejpopularnější jsou pružiny udělané z kovu. Druhý typ to pera pryžové. Určitě této žánry pružin můžeme rozčlenit na menší skupiny.

Podstatný je také namáhání per. Možne je rozdělit je do pár skupin, první skupina to pera, kterých materiál nezůstal využitý optimálně – jsou to pružiny namáhané ohnutím. Další skupinou jsou pera kovové zatěžované ohybem. Myslíme tady o listových perách, které díky tření mezi listy mají tlumící výsledek, vzpěrné listové pružiny, které díky tuhost zmenšuji se až k nule, a též šroubovité pera zkrutné a pružiny spirálové.

Sprężyna na czarnym tle

Autor: http://pixabay.com/
Źródło: http://pixabay.com/

Existuji též pera namáhané krutem. Nejvýznamnější jsou pružiny šroubovité válcové, zároveň tažné jak i tlačné. Meně popularní jsou pera šroubovité kuželové, zkrutné a též pružiny namáhané kombinovaně. Příkladem tých posledních jsou pera talířové a kroužkové.