Tážné pružiny mají válcový tvar

Téměř všichní lide, kdy mají něco řict o perech samozřejmě budou povídat o pružinách tlačných. Je to naší základní spojovaní z pery. Vyplýva to z toho, že je to nejpopularnější žánr per. Meně popularní jsou tažné pružiny.

Tážné pružiny (pružiny tážné na Vanel) mají válcový tvar s kruhovým průřezem a mezi pružinovými závity je minimální dálka, aby se mohla zdlouhavost pera natáhnout. Jejích funkcí je shromáždit v sobě sílu, kterou v určitě době zase vydají. Hodně podstatné je také tlumení nárazy a otřesy, chránění klidů některých strojních celků a napomáhavaní jejich snazšímu vládaní a též garantovaní stálou přítlačnou sílu případně regresivní pohyb.

Tažné pružiny ve strojích

Autor: mpclemens
Źródło: http://www.flickr.com

Obyčejně chování pružiny je takové, že pero děla vyváženou rozměrů její výchylky z klidové polohy a ve směru naproti této výchylce. Nejsnadnějšší je napsat, že pružina je zařízení využitkované k zachycení a zvětšovaní energie, tišení rázů a chvění.

Nejfrekventovanějí tažné pružiny mohli bychom najít v všelijakého typu transportních prostředkách. Kdy otevřete kapotu svého auta ihned zpozorujete pár per, diky kterým Váší auto může náležitě pracovat. Zajímavé je to, že tažné pružiny jsou velice podstatné také na příklad ve dveřích, a pišeme zde o specialním typě dveří, tzn. o garážových vratách. Je to velice pozoruhodný přiklad použití takových per, protože tažné pružiny tvoří celý sýstem.

Pružiny jsou situované svisle a okolo celého křídla garážových vrat a tím také tvoří nezbytnou protiváhu pro snadné a nezátěžové ovládání. Tyto tažné pružiny fungují pomocí jednoduchého soustrojí kladek. Pokud dveře jsou zavřené pera tažné jsou nanejvýš napnuté. Obvykle pružiny tažné v garážových dveřích jsou dimenzovanány na užívání kolem 15 tisíc cyklů, a to označuje blízko 10 let provozu. Je to jen jedná z spousta věcí, které používají per tažných. Jsou one trošku meně známé pro obyčejného člověka, ale lidé, kteří mají zajem o techniku samozřejmě budou vědět jak vypadají a kde se použiva takových per.

Identický jak v případě per tlačných musíte přislušně starat se o stav pružin tažných. Nejdůležitější je upotřebovaní mazacího oleje. Ochrání to pružiny před rezivěním a díky tomu budete mohli dlouho a dobře jí použivát.