Zkrutné pružiny se produkuje často

Zkrutné pero je šroubovitou válcovou pružinou, které má přinejmenším jeden a půl činného závitu. Je schopná brát vnější energie působící v jejích rovinách vertikalních k symetráli vinutí účinkující krouticí okamžik ve smyslu svinování nebo rozvinování. Drát je při činnosti zkrutné pružiny namáhán na ohnutí.

Zkrutné pružiny

Autor: tony_duell
Źródło: http://www.flickr.com

Zkrutné pružiny vinuté se nejčastěji použiva jako nápor aretační zástrčky zahrazujicí regresivní chod. Zkrutných per uživáme na přiklád v ručních brzdách aut. Zkrutné pružiny uživají se rozsáhle k uchvávání rotační sily nebo k udržování nátlaku na krátkou dálku.

V pružině musí být zabezpečený ucházejicí prostor, aby pero výborně fungovalo. Zkrutné pera měly by být použité ve směru, ve kterém jsou vinuty závity. Většina pružin zkrutných má obvyklé zakončení, ale není to zásada. Pružinarny vyrábějí pera dle potřeby klienta dle daných velikosti, výkresů nebo vzorků. Zkrutné pera jsou využíváne v mnoha oblastí.

Zkrutné pružiny prodává zkrutné pružiny) neboli také torzní pružiny akumulují mechanickou energii v moment síly, který je rovně úměrný zkrutu. Zkrutné pružiny se vyrábějí především z kovových či pryžových drátů, pásů nebo tyčí, zkrutné pružiny pro hladší použití se vyrábějí z materiálů jako je například hedvábí, skelná nebo křemenná vlákna.

Zkrutné pružiny se produkuje ve dvou základních vykonání a to buď s přiléhavými závity nebo s vůlí mezi závity. Pro nehybný pera se přednostně upotřebují pružiny se závity přiléhajícími. U těchto pružin avšak vznika při výrobní funkci k oboustrannému mnutí mezi závity, což může vyvolat snížení životnosti pružiny. Kromě to přiléhající závity často brání dokonalému okuličkování pružiny. Z toho důvodu jsou pro cyklické zatížení upotřebováne pera vinutého s vůlí mezi závity.

Tento žánr per je použivaný v různých věcích. Jsou to na přiklád všeho druhů dopravní prostředky, mašiny a stroje. Pružiny zkrutné najdeme též na přiklád u garážových vrat, kde plni podstatnou funkce. Zajímavé je to, že použiva se jejích také v kuchyní, myslíme tady o perach, kterými můžeme uzavřet speciální druh sklenic.

Využití zkrutných pružin, stejně jako využití pružin vůbec, je časté a můžeme zaručit, že málem každý předmět, který použivaté má něco společného s perami.